Doniczki i osłonki

Doniczki i osłonki

Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie do naszego domu tych żywych dekoracji, pamiętajmy o zapewnieniu im odpowiednich warunków – pomocne w tym celu okażą się zapewne dobrze dobrane osłonki na doniczki, a przede wszystkim same donice.

Sortuj według:

 

Doniczki i osłonki na kwiaty – domowy ogród nawet w kawalerce

O dobroczynnych skutkach obecności kwiatów i roślin we wnętrzu zarówno dla naszego samopoczucia, jak i estetyki wystroju nikogo zapewne przekonywać nie musimy, warto jednak krótko napomknąć, że to jedna ze zdecydowanie najłatwiejszych ozdób, a co nie mniej istotne - nie niosąca ze sobą ryzyka zarzutu o zły smak i przerysowanie wnętrza (wyjątkiem może okazać się chyba wyłącznie sytuacja, gdy dom spróbujemy zamienić w istną dżunglę, w której na nic innego poza bogatą roślinnością nie starczy już miejsca). I bez różnicy, czy mowa o ciętych kwiatach w wazonie, czy roślinach doniczkowych, choć te drugie z pewnością okażą się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem – to na ogół rośliny całoroczne (oczywiście pod warunkiem, że pielęgnujemy je w odpowiedni sposób), wiążące się zatem z jednorazowym wydatkiem. Jeśli jednak zdecydujemy się na wprowadzenie do naszego domu tych żywych dekoracji, pamiętajmy o zapewnieniu im odpowiednich warunków – pomocne w tym celu okażą się zapewne dobrze dobrane osłonki na doniczki, a przede wszystkim same donice.

Jak wybrać odpowiednią donicę?

W większości przypadków, kupując donice, tak samo, jak i osłonki na doniczki, koncentrujemy się przede wszystkim na ich wyglądzie i choć uważamy, że walory estetyczne nie powinny być pomijane, to jednak sugerujemy nie ograniczać się wyłącznie do nich. Warto wcześniej zapoznać się z profesjonalnymi artykułami i poradnikami o tej tematyce, dzięki którym dowiemy się, że korzenie storczyków lubią światło, dlatego kwiaty te lepiej czują się w przezroczystej doniczce, jak i wiele innych cennych wskazówek, które pozwolą nam dobrać najbardziej odpowiedni model do rośliny, którą posiadamy lub zamierzamy zakupić. Pamiętajmy również zadbać o to, aby doniczki i osłonki na kwiaty „rosły” wraz z nimi, czyli co jakiś czas wymieniajmy doniczki na większe (jeśli oczywiście taka potrzeba istnieje). Najczęściej pojawiająca się w tej kwestii reguła głosi, że wysokość donicy powinna odpowiadać 1/3 wysokości rośliny, przede wszystkim należy jednak zwracać uwagę na to, czy korzenie mają wystarczająco dużo przestrzeni do wzrostu – jeśli będą miały zbyt ciasno, to roślina po prostu zwiędnie.