Gałki do mebli

Gałki do mebli

Gałki do mebli – nadaj meblom drugie życie

Sortuj według:

Gałki do mebli – nadaj meblom drugie życie

Zdarzyło Wam się znaleźć na targu staroci meble-perełki, które już na pierwszy rzut oka nie pozostawiały złudzeń co do posiadanego potencjału, pomimo tego, że ich stan aż krzyczał o potrzebie gruntownej renowacji? A może na strychu dziadków dokonaliście wiekopomnego odkrycia dawno zapomnianego przez nich mebla, który z radością chcą Wam odstąpić?

Te i podobne scenariusze znane są wielu z nas, po pierwszym wybuchu euforii czasem okazuje się jednak, że nie do końca mamy plan (a przede wszystkim chęci i umiejętności), jak zająć się nim w odpowiedni sposób. Jeżeli jednak zmobilizujemy się do działania, może się okazać, że w pełni zasłużoną nagrodą będzie szafa lub komoda o mocno indywidualnym charakterze, a my dodatkowo zyskamy pewność, że nikt inny nie będzie mógł się pochwalić podobnym modelem.

Po uporaniu się z pracami z papierem ściernym, szpachlą, pędzlami i innymi narzędziami w roli głównej, przychodzi pora na ostatnie prace wykończeniowe i tutaj niejednokrotnie z pomocą śpieszą nam gałki do mebli, które pozwolą nadać odpowiedniego charakteru i ostatecznie dopasować restaurowany przez nas mebel do wystroju wnętrza, w którym ma on zagościć. Jak jednak wybrać odpowiednie uchwyty do mebli?

Gałki do mebli retro i vintage

Postarzane meble w typie retro czy vintage to jeden z największych trendów w aranżacji wnętrz. Chociaż największym uznaniem cieszą się te wyszperane na pchlich targach i własnoręcznie odrestaurowane, to propozycji w tym temacie nie brakuje także od projektantów, którzy nie mniej niż my zauroczeni tą stylistyką, umiejętnie łączą stare z nowym, dając nam możliwość odtwarzania we współczesnych wnętrzach klimatu dawnych lat.

Czym wyróżniają się meble retro i po czym je rozpoznać? Po czytelnym nawiązaniu do stylu lat 50. i 60. Pastelowe róże i błękity, wyraziste turkusy i pomarańcze, grochy, zygzaki, zaokrąglone kanty mebli i oryginalna faktura drewna - to stałe cechy retro estetyki. Oprócz tego ważne są tutaj także detale, które w żadnym wypadku nie mogą stanowić zbieraniny przypadkowych elementów. We wnętrzu retro wszystko musi być spójne i przemyślane, nawet kolory frontów szafek czy kształty gałek do mebli, bo nawet z pozoru nic nie znaczące uchwyty mogą zdziałać w tym temacie naprawdę wiele dobrego.

Gałki do mebli w stylu retro to bodajże najtańszy znany nam sposób, aby nawet ten posiadający bogatą historię mebel wyróżniał się eleganckim i przyjemnym dla oka designem. Co powiecie na finezyjnie zdobione uchwyty z metalu czy postarzane gałki z żeliwa? A może wolicie klasyczne gałki do mebli ceramiczne? Jeśli tak, czytajcie dalej – kilka słów o nich opowiemy w kolejnym akapicie.

Gałki meblowe – na pewno do każdego wnętrza?

Wielu z nas porcelanowe gałki do mebli kojarzą się z nieco staroświecką stylistyką, niejednokrotnie stanowiąc również wspomnienie obiadów w kuchni babci z czasów dzieciństwa. Ne da się ukryć, że to propozycja zdecydowanie bardziej właściwa dla wnętrz  klasycznych lub utrzymanych w ponadczasowym stylu skandynawskim, wiele z nich stanowić jednak może odpowiednie dopełnienie dla aranżacji vintage, zwłaszcza tych, w których stawia się na mniejszy lub większy kontrast starego z nowym.

Gałki do mebli ceramiczne to jednak przede wszystkim świetny pomysł jeżeli o kuchni mowa – jeśli jednak kupujemy je z myślą o tym pomieszczeniu, pamiętajmy, aby wybierać te o gładkiej, pozbawionej żłobień i nierówności powierzchni, dzięki czemu łatwo utrzymamy je w czystości, dodatkowo nie musząc tracić zbyt wiele czasu na ich czyszczenie. Uchwyty do mebli znajdujące się w naszej ofercie to jednak nie tylko ceramika – znajdziecie tu również modele z metalu i żeliwa, drewna, jak i bardzo dekoracyjne (a wręcz nieco biżuteryjne) gałki szklane, które znajdą odpowiednie dla siebie miejsce nie tylko w inspirowanych tradycją aranżacjach.

I na koniec dobra, praktyczna rada: kupując gałki do mebli warto kupić 2-3 sztuki więcej niż faktycznie potrzebujemy – te zapasowe akcesoria do domu pozwolą nam uniknąć niemiłej sytuacji w przypadku, gdy któraś z użytkowanych gałek dozna mocnego uszczerbku, a my będziemy mieć problem ze znalezieniem na rynku dokładnie tego samego modelu i zostaniemy zmuszeni do wymiany nie jednej, a całego kompletu.