Następna
Oglądasz

Jak poprawnie dbać i czyścić sofę

Jak poprawnie czyścić i dbać o sofę?

 
Bez względu na to, czy chcecie pozbyć się upartej plamy, czy też zachować sofę w idealnym stanie przez jak najdłuższy czas, najlepszym źródłem informacji o poprawnym dbaniu o produkt jest jego producent. Przygotowaliśmy jednakże dla Was kilka ogólnych i uniwersalnych porad, które podpowiedzą Wam jak poprawnie czyścić i dbać o sofę. 

Dbanie o sofę:

  • Jeżeli jest to możliwe, przewracaj poduszki na drugą stronę mniej więcej co tydzień. Dzięki temu będą one zużywały się w takim samym stopniu.
  • Materiałowa tapicerka wymaga cotygodniowego odkurzania, dzięki czemu pozostanie czysta, a my pozbędziemy się kurzu, luźnych cząsteczek i innych zakażeń szkodliwych na naszego i pozostałych domowników zdrowia. Sofy wykonane ze skóry powinny być czyszczone przy pomocy wilgotnej ściereczki, najlepiej raz w tygodniu, ponadto odpowiednio impregnowane raz na 6 do 12 miesięcy.
  • Dbanie o sofę to nie tylko uważność i ostrożność podczas jej użytkowania. Dla zachowania nieskazitelnego wyglądu, raz do roku zaleca się profesjonalne czyszczenie.
  • Jeżeli istnieje zagrożenie wyblaknięcia materiału, pamiętaj, by nie ustawiać sofy w miejscu, gdzie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 

 

Czyszczenie sofy:

  • Zdarza się, że miejscowe czyszczenie sofy może spowodować powstanie plamy. Najbezpieczniejsze jest oczywiście wyczyszczenie całego mebla przez profesjonalistę. Jeżeli jednak zdecydujesz się na podjęcie tego wyzwania samodzielnie, pamiętaj, by zawsze dokładnie przeczytać wskazówki dołączone przez producenta (zazwyczaj znajdują się one w opakowaniu, pod poduszkami bądź na spodzie sofy).
  • Na materiałowych sofach unikaj wcierania plamy, staraj się jedynie delikatnie dociskać białą szmatkę bądź papier do materiału, aby pozbyć się płynu. Kieruj się od zewnętrznych brzegów plamy do jej środka, tak by zapobiec powstaniu trwałego śladu. Jeżeli sofa jest wykonana z grubego materiału, to możesz spróbować delikatnie wyszczotkować sofę przy pomocy szczotki o sztywnym włosiu. Jeżeli chcesz pozbyć się plamy używając detergentu, wypróbuj go wcześniej na małym fragmencie materiału, który nie jest widoczny podczas codziennego użytkowania.  
  • Jeżeli natomiast posiadasz sofę skórzaną, większość plam będziesz w stanie wytrzeć przy pomocy zwykłej ściereczki. Stare plamy możesz z kolei zwalczać przy pomocy letniej wody.
 
Następna
Oglądasz

Jak poprawnie dbać i czyścić sofę