PoprzedniaNastępna
Oglądasz

Jak urządzić komfortową jadalnię?

Jak urządzić komfortową jadalnię?
 


Zarówno jako miejsce uroczystych rodzinnych obiadów, jak i spotkań w gronie przyjaciół i znajomych, jadalnia powinna nie tylko odzwierciedlać najbliższy Twemu poczuciu estetycznemu styl, ale przede wszystkim być miejscem o szczególnej atmosferze, w którym spędzanie czasu kojarzy się wyłącznie z przyjemnością.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które powinny pomóc w osiągnięciu tego celu.


•    Umeblowanie i jego rozkład muszą być dostosowane do rozmiaru pomieszczenia – niby rzecz z gatunku oczywistych, a jednak niektórym zdarza się o tym zapominać, czego skutkiem bywa chociażby zakup wymarzonego, lecz zdecydowanie zbyt dużego w stosunku do posiadanego metrażu stołu - nagle okazuje się, że na inne, również potrzebne meble, miejsca już nie starcza.


•    Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na idealnie pasujący do siebie zestaw jednakowych modeli, czy postawisz na eklektyczną mieszankę, miej na uwadze, że to właśnie krzesła w dużej mierze zdecydują o charakterze Twojej jadalni. Nie koncentruj się jednak wyłącznie na ich stylu – kieruj się także zmysłem praktycznym, zwracając uwagę na odpowiednio wyprofilowane siedziska i oparcia, jak również adekwatną do stołu wysokość i szerokość siedziska.


•    Każda osoba znajdująca się przy stole, powinna mieć do dyspozycji przestrzeń 60-75 cm (włącznie z szerokością krzesła), co zapewni jej komfort w trakcie spożywania posiłku. Usadzenie przy stole większej liczby gości, z naruszeniem powyższej zasady, spowoduje nie tylko ich dyskomfort, ale i przyczyni się do stworzenia niepożądanej atmosfery ciasnoty i klaustrofobii, która całkowicie przesłoni najpiękniejszy nawet wystrój wnętrza.


•    Aby Twoi goście czuli się komfortowo, pamiętaj, że odległość stołu od ściany, lub innych znajdujących się w jadalni mebli, nie powinna być mniejsza niż 90 cm – pozwoli to na swobodne odsuwanie krzeseł i wstawanie od stołu. Jeżeli tylko metraż pozwala, najlepiej aby odległość ta wynosiła 100-120 cm – nie tylko zwiększy to komfort użytkowania, ale przyczyni się również do polepszenia wizualnej przestrzenności pomieszczenia.  


•    W przypadku spotkań rodzinnych lub w gronie przyjaciół, należy zakładać, ze przy stole zgromadzi się przynajmniej 8-12 osób, nie oznacza to jednak, że musisz kupować stół wyłącznie z myślą o takich momentach. Jeżeli na co dzień stół w jadalni użytkowany będzie przez znacznie mniejszą liczbę osób, wartą rozważenia opcją jest rozkładany stół do jadalni, który, w przypadku takiej potrzeby, z łatwością dostosujemy do liczby osób. W dodatku w wersji złożonej będzie on opcją dużo bardziej ergonomiczną, nie zabierając niepotrzebnie aż tyle przestrzeni.


•    Zakup stołu o okrągłym blacie to kiepski pomysł, jeżeli jego częstymi użytkownikami ma być więcej niż 6 osób – przy takiej ilości osób, wystarczająco duży okrągły stół, umożliwiający zapewnienie wszystkim wygodnego miejsca do siedzenia, a przede wszystkim spożywania posiłków, musiałby osiągać bardzo duże rozmiary, co z jednej strony powodowałoby zbędną utratę powierzchni pomieszczenia, z drugiej zaś sprawiało, że osoby przy nim siedzące miałyby utrudnioną możliwość komunikowania się ze sobą.
 

Popularne kategorie

Kliknij i zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie!

Porady od sfmeble.pl

Dowiedz się, jak urządzić wymarzoną jadalnię.

PoprzedniaNastępna
Oglądasz

Jak urządzić komfortową jadalnię?