Komody w stylu prowansalskim

Dla przywiązanych do wnętrzarskich tradycji.

Sortuj według:

Komody Prowansją inspirowane

Prowansja to wyjątkowo magiczny, chętnie odwiedzany przez wielu z nas region. Bo jak tu nie kochać lawendowych pól, zielonych winnic i malowniczych krajobrazów, których piękno kształtuje sama natura? Urok tych widoków już dawno sprawił, że nie tylko Francuzi zapragnęli przenieść wyjątkowy klimat Prowansji do swoich domów – styl ten cieszy się przecież ogromną popularnością także w krajach europejskich. Być może wynika to z tego, że w głębi serca wszyscy tęsknimy za tym co swojskie, naturalne, za tym co posiada duszę i długą tradycję. Komody prowansalskie dają możliwość wniesienia do naszych wnętrz podszytej elegancją i paryskim szykiem, atmosfery ciepła i przytulności.

Komody prowansalskie – w czym tkwi ich urok?

Komody w stylu prowansalskim w większości przypadków wykonywane są z drewna, które nierzadko pokrywa się nierówno warstwą jasnej (np. białej) farby. Część modeli posiada przetarcia w typie vintage, które są stosowane w celu podkreślenia ich charyzmatycznego i nadgryzionego zębem czasu wyglądu. Nóżki tego typu komód zazwyczaj przybierają kształt wydłużonej litery S, a fronty szuflad zdobią rzeźbienia i finezyjne detale. Szerokie zastosowanie ma tutaj także wiklina, która z powodzeniem wykorzystywana jest w celu tworzenia poszczególnych elementów mebli np. frontów szuflad. Dzięki temu komody mogą poszczycić się nie tylko przyjemną dla oka estetyką, ale także funkcjonalnością pozwalającą na wieloaspektowe wykorzystanie ich zalet.

W zakresie kolorystyki najczęściej możemy spotkać komody prowansalskie o barwach klasycznej bieli lub ciepłego beżu, nie mniejszą jednak popularnością cieszą się modele o barwie naturalnego drewna. Liczną reprezentację stanowią także komody w kolorach załamanej bieli i brązu, popularne są również pastelowe odcienie szarości i orzeźwiającej mięty, które najczęściej posiadają nowoczesne modele komód.

Gdzie najlepiej odnajdzie się komoda w stylu prowansalskim?

Aranżacja i wykorzystanie walorów tego mebla zależy oczywiście w głównej mierze od naszych preferencji i wyobraźni, jednak są pomieszczenia w każdym domu, w których komoda prowansalska najlepiej spełni swoją rolę.

Pierwszym miejscem, w którym komoda prowansalska ma szansę świetnie się odnaleźć jest jadalnia. Zestawiona ze szklaną witryną lub kredensem będzie prezentować się niezwykle efektownie, a przy tym umożliwi nam wygospodarowanie przestrzeni na zastawę stołową, sztućce i obrusy.

Drugim pomieszczeniem, jak się zapewne domyślacie, jest sypialnia. Komoda w stylu prowansalskim wniesie do niej nutę romantyzmu i sprzyjający odpoczynkowi spokój, a przy tym da swobodę organizacji wielu rzeczy – od biżuterii poczynając, na odzieży i akcesoriach do pielęgnacji kończąc.

Ostatnim z nich, jest oczywiście salon – elegancka komoda, to przecież coś, co obowiązkowo powinno się w nim znaleźć. To doskonała alternatywa nie tylko do przechowywania pamiątek rodzinnych, ale także eksponowania dekoracyjnych bibelotów, które w klimatycznym wnętrzu zawsze są mile widziane. Doniczki z lawendą, dekoracyjne ramki z czarno-białymi fotografiami, a może wiklinowe koszyczki? Wybór należy tylko i wyłącznie do Was.

Komoda prowansalska do salonu – jaką wybrać?

Skoro już ustaliliśmy, że komoda prowansalska świetnie odnajduje się w salonowych wnętrzach to pora zastanowić się, jaka najlepiej spełni nasze oczekiwania w tym temacie. Czy będzie to duża komoda drewniana z szafkami i kryjącymi się za frontami drzwiczek półkami? Czy może postawimy na wysoką komodę z dużą ilością szuflad?  

Komoda w stylu prowansalskim z szafkami i półkami to trafione rozwiązanie, jeśli z powodu ograniczonego metrażu szukamy alternatywy dla przeszklonej witryny lub kredensu. Szczególnie dobrym wyborem jest komoda wykonana z wysokiej jakości drewna, o eleganckim designie i postarzanym wykończeniu. Tego typu mebel idealnie sprawdza się w zakresie przechowywania sztućców, bielizny i zastawy stołowej, a także wszelkiego rodzaju szkliwa.

Prowansalska komoda z szufladami do salonu to z kolei dobry pomysł w przypadku, gdy od tego typu mebla oczekujemy przede wszystkim wygody w temacie organizacji rzeczy osobistych i akcesoriów. Duże ilości szuflad (od 4 do 9) dają wystarczającą ilość miejsca, aby pomieścić wszystko to, co powinno znajdować się w zasięgu naszej ręki. Płyty CD i DVD, albumy ze zdjęciami, do których lubimy wracać, czy chętnie czytane książki – to tylko kilka z możliwych sposobów wykorzystania walorów tych mebli.

A co jeśli nie komody prowansalskie?

Dla tych, którzy wysoko cenią sobie uniwersalność bieli, ale jednocześnie stronią od finezyjnego wzornictwa, które reprezentują komody Prowansji, przygotowaliśmy komody skandynawskie. Tego typu komody do salonu z pewnością przypadną do gustu tym z Was, którzy nad dekoracyjną estetykę, stawiają funkcjonalność i prostotę przejawiającą się w oszczędnej stylistyce. Jeśli jesteście ciekawi, co mamy Wam w tym temacie do zaproponowania, zajrzycie koniecznie do sąsiedniego działu. Jesteśmy pewni, że nie będziecie zawiedzeni…