Komody w stylu vintage

Klimatyczne wnętrze pod osłoną retro estetyki.

Sortuj według:

Komoda vintage – im starsza, tym lepsza

Tak, jak i w modzie, tak w aranżacjach wnętrz możemy zauważyć sukcesywnie odnawiające się trendy, które sprawiają, że meble po delikatnym liftingu z radością powracają do naszych łask.  Doskonałym przykładem tego są komody w stylu vintage, których piękno najlepiej odzwierciedla ich metryka. W odniesieniu do tego rodzaju modeli, jako do jednych z nielicznych śmiało możemy stosować stwierdzenie „Im starsze, tym lepsze”.  Meble te z wiekiem nabierają szlachetności, która pozwala z sukcesem odnajdywać się im we wnętrzach inspirowanych rozmaitymi estetykami.

Choć komody vintage dzięki swojej funkcjonalności doskonale czują się w salonach, sypialniach czy jadalniach, to należy mieć na uwadze, że ze względu na swój oryginalny charakter, powinny być one dopasowywane indywidualnie nie tylko pod kątem planowanego sposobu przeznaczenia, ale także dominującej we wnętrzu estetyki. Inne bowiem komody wybierzemy do romantycznego salonu w stylu shabby chic, a inne wkomponujemy w klimat surowej, industrialnej stylistyki.

Komoda retro biała czy komoda vintage biała?

Jeśli do tej pory myśleliście, że komody w stylu z pogranicza retro i vintage można spotkać jedynie w ciemnych, oscylujących najczęściej wokół brązu barwach, to pora wyprowadzić Was z tego karygodnego błędu. Komoda w kolorze bieli może sprawdzić się przecież nie mniej dobrze, niż ta w odcieniu koniaku, a dodatkowe korzyści jakie odniesiemy z takiego wyboru mogą okazać się nieocenione względem doboru pozostałych elementów wystroju wnętrza. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że biel to barwa, która daje największe możliwości aranżacyjne. Jej uniwersalny i naturalny odcień nie tylko pasuje do estetyki wielu stylów, ale także doskonale łączy się z innymi, mniej i bardziej wyrazistymi kolorami. Biel można w dowolny sposób zestawiać nie tylko z czernią, ale także z beżami, zielenią, różem, granatem i szarością.  

W temacie mebli dobrym wyborem mogą być np. białe komody w stylu retro lub vintage, które coraz liczniej pojawiają się w ofercie światowej klasy producentów. Chęć powrotu do wzorniczej tradycji sprzed kilkudziesięciu lat sprawia, że projektanci chętnie łączą stare z nowym, nadając w ten sposób nowoczesnym meblom o postarzanego wyglądu.

Jak dopasować komody w stylu vintage do charakteru wnętrza?

Już na samym początku warto określić jaka estetyka jest nam najbliższa oraz jaki finalnie efekt chcemy uzyskać. W przypadku, gdy nasz salon będzie urządzony w stylu shabby chic postawmy na komody retro białe lub w kolorze écru. Pamiętajmy, że wszelkie efekty w postaci odrapanej farby, pęknięć lub prześwitującego drewna nadadzą im jeszcze bardziej wyjątkowego wyglądu. W jadalni komoda vintage biała przyda się do przechowywania sztućców, kieliszków oraz bielizny i zastawy stołowej. Jeśli jesteśmy miłośnikami stylu rustykalnego to najpewniej w nasze gusta wpiszą się komody wysokie  wykonane z naturalnego drewna, które dzięki dużej ilości półek zapewnią dużo miejsca do przechowywania. W tego rodzaju modelach często stosuje się przeszkolone drzwiczki czy szuflady, które dodatkowo potęgują wpisaną w ich styl elegancję. Komody vintage odpowiadające klimatom loftowej stylistyki, to z kolei komody industrialne z detalami wykonanymi z metalu, stali nierdzewnej i żelaza. W tym przypadku warto postawić na te o ciemniejszych odcieniach drewna – charyzmatyczne modele doskonale odnajdą się we wnętrzu inspirowanym klimatem pofabrycznych przestrzeni.