Regały na wino

Regały na wino

Regał na wino – stylowa alternatywa dla domowego barku.

Sortuj według:

Regał na wino – godny zastępca domowego barku 

Jeżeli nie jesteście fanami domowych barków, ale chcielibyście, aby w Waszym domu znalazło się miejsce dedykowane przechowywaniu trunków, to regały do wina mają spore szanse, aby wzbudzić Wasze zainteresowanie. Specjalnie wyprofilowane półki umożliwią przechowywanie butelek w pozycji leżącej, a w zależności od wybranego modelu i oferowanych przez niego rozwiązań konstrukcyjnych, zapewne dodatkowo znajdzie się również miejsce na przechowywanie kieliszków, jak i niezbędnych akcesoriów w postaci korkociągu, tubusu czy zapasowych korków do butelek. To nie tylko rozwiązanie o wysokich walorach praktyczno-użytkowych, ale i spora porcja dekoracyjności dla wnętrza, w którym regał na wino zagości. Miejscem dla niego odpowiednim będzie zarówno kuchnia, jadalnia, jak i salon lub pokój dzienny – wszędzie tam, gdzie celem jest przede wszystkim przyjemne spędzanie czasu bądź spożywanie posiłków w miłej atmosferze.

Regały do wina – co powinieneś wiedzieć o przechowywaniu tego trunku 

Nie oszukujmy się - regał na wino, ustawiony w jadalni lub salonie, ma raczej znikome szanse, aby zapewnić temu  dosyć wymagającemu trunkowi warunki przechowywania z prawdziwego zdarzenia, co jednak wcale nie oznacza, że nie możemy ich nieco polepszyć. W tym celu jednak niezbędne jest minimum wiedzy na temat przechowywania win. Wiedzieliście, że chociaż w przypadku win korkowanych wysoce zaleca się ich przechowywanie w pozycji leżącej, to już jednak w przypadku win z metalowymi nakrętkami ten pomysł się nie sprawdza? One akurat powinny być przechowywane w pozycji stojącej. Dlaczego? Aby zawartość butelki nie była narażona na kontakt z metalem, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na walory smakowo-zapachowe wina. Temperatura przechowywania jest tutaj nie mniej istotna – powinna ona być niższa niż 20 °C (w przypadku wina białego optymalne są jeszcze niższe temperatury, sięgające nawet 10-15°C, które jednak bez specjalistycznej chłodziarki ciężko będzie w warunkach domowych zapewnić). Podchodząc do tematu realistycznie – po prostu pamiętajmy o tym, aby regały do wina nie były ustawiane w bliskim sąsiedztwie źródła ciepła i w możliwie jak najbardziej zacienionym miejscu.

Tradycyjne regały na wino drewniane czy stojak na wino nowoczesny?

Ten dylemat to nie tylko wybór pomiędzy klasyką a nowoczesnością w kwestii estetyki, ale przede wszystkim różne zastosowane tutaj rozwiązania konstrukcyjne. Klasyczne regały na wino drewniane to w zdecydowanej większości modele stojące, a co za tym idzie – w ich przypadku konieczne jest wygospodarowanie odpowiednio dużej powierzchni, gdzie meble te mogłyby zostać ustawione. I nie ma większego znaczenia, czy zdecydujecie się wykorzystać w tym charakterze regały drewniane, czy regały metalowe, czy z jeszcze innego materiału – w każdym z tych przypadków musicie się liczyć z tym, że zabiorą nieco przestrzeni. Stojak na wino nowoczesny da nam tutaj dużo większą dowolność wzornictwa, przede wszystkim jednak pozwoli zaoszczędzić sporo cennej przestrzeni. Te akcesoria na ogół charakteryzują się stosunkowo niewielkimi gabarytami, nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby ustawić je na blatach mebli.