Regały w stylu klasycznym

Dla amatorów prostoty i niewymuszonej elegancji.

Sortuj według:

Regały klasyczne – zawsze w modzie

Klasyczny regał to rzecz przydatna w każdym domu - na książki, kolekcjonowane bibeloty lub pamiątki z podróży, na ramki ze zdjęciami. Kwestia wykorzystania jego walorów, jak i estetyka, pozostają w zakresie indywidualnych gustów, a o tych - jak wiadomo - dyskutować nie wypada. Ważne jest natomiast wykonanie regału oraz rodzaj zastosowanych do jego wytworzenia materiałów. Współcześnie projektanci z sukcesem łączą tradycyjne wzornictwo z nowoczesnym designem, czego doskonałym przykładem są klasyczne regały drewniane, które pomimo zachowania swych pierwotnie niewyszukanych kształtów, reprezentują świeże i bardzo funkcjonalne formy. Wśród dostępnych modeli możemy znaleźć zarówno regały stojące, jak i wiszące, a także regały modułowe, które doskonale sprawdzają się w roli dekoracji, jak i funkcjonalnego dopełnienia wystroju przestrzeni mieszkalnej. Regały klasyczne charakteryzują się zarówno naturalną, pozbawioną krzykliwości estetyką, jak i wysokimi walorami praktycznymi, które pozwalają im z sukcesem odnajdywać się we wnętrzach o różnorodnym przeznaczeniu.

Klasyczny regał stojący czy wiszący?

Regały klasyczne stojące to przede wszystkim meble kojarzone z masywnymi kształtami, w przypadku których niezbędna jest całkiem pokaźna powierzchnia. Te standardowo  wykorzystywane w celu przechowywaniu sporej ilości książek, faktycznie potrzebować będą sporo przestrzeni, dlatego warto postawić na rozwiązania konstrukcyjne, które nie przytłoczą wnętrza w nadmierny sposób. Warto wykorzystać tutaj kilka konstrukcyjnych tricków – klasyczny regał stojący z całkowicie otwartymi półkami i pozbawiony tylnego panelu będzie sprzyjać wrażeniu wizualnej lekkości. Regały wiszące, tak samo, jak i tradycyjne półki, to z kolei rozwiązania wręcz stworzone dla niewielkich wnętrz. Nie tylko pozwalają zaoszczędzić sporo przestrzeni, ale i przenieść środek ciężkości aranżacji, dzięki czemu wnętrze wizualnie nabiera lekkości, niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy.

Gdzie regał klasyczny sprawdzi się najlepiej?

W salonie i  w kuchni, a nawet w sypialni – możliwości jest bez liku. Wszystko zależy jednak od tego, w jaki sposób postanowimy ten mebel wykorzystać. Jeśli chcemy, aby pełnił funkcję domowej biblioteczki, najlepszym rozwiązaniem niezmiennie okazują się być regały stojące, które na ogół są bardziej stabilne i pojemne. Nie bez powodu tak często wykorzystywane w tym przypadku są regały drewniane – to nie tylko ponadczasowy materiał o przytulnym charakterze, ale i solidny oraz wytrzymały. Nawet w sypialni klasyczny regał stojący poradzi sobie całkiem dobrze – zarówno jeśli zrobimy z niego podręczną biblioteczkę, jak i w sytuacji, gdy wykorzystamy go jako dodatkową powierzchnię do przechowywania. Nie lubicie, gdy przedmioty leżą całkowicie wyeksponowane na widoku? Jest na to bardzo prosta rada – wystarczy kilka wiklinowych lub rattanowych koszyków, tak samo jak i dekoracyjnych pudełek w różnych rozmiarach (ich wysokość nie powinna jednak przekraczać odległości między dwiema półkami regału). Dzięki nim, część regału będziemy mogli wykorzystać na bezpieczne, a przede wszystkim z dala od wzroku innych przechowywanie, część półek z kolei przeznaczymy na książki, zdjęcia lub dekoracje. W kuchni, gdzie szczególnie mile widziane są praktyczne rozwiązania, dobrze sprawdzają się z kolei klasyczne regały wiszące. Często spotkacie tutaj modele ze specjalnie wyprofilowanymi przegródkami i półkami, które wykorzystywane są zarówno do eksponowania filiżanek czy doniczek z ziołami, jak i przechowywania słoiczków z przyprawami, które zwłaszcza w trakcie przygotowywania posiłków warto mieć w zasięgu ręki.